تحلیل حقوقی ماهیت مدیریت و کنترل در شرکت،در حقوق ایران،فرانسه و انگلستان

امروزه ،اهمیت و نقش شرکت های تجاری در اقتصاد دولت ها و زندگی مردم ،غیر قابل انکار است. چرا  که بخش مهم و قابل توجهی از معاملات تجاری و گردش پول در چرخه ی اقتصادی این روستای چند میلیارد نفری مختص شرکت های بزرگ و کوچک هستند.

از آنجا که شرکت های تجاری ،یک نهاد ساختگی و فاقد اراده هستند ، ناگزیر اداره ی امور آن ها توسط افراد انسانی صورت می پذیرد ،که آنان را مدیر نام نهاده اند.

با قبول مدیریت و تصدی آن سمت ،رابطه ای میان مدیر و شرکت ایجاد می شود که ماهیت حقوقی آن محل مناقشه است.جایگاه حقوقی مدیران در شرکت ها همواره مورد اختلاف حقوقدانان بوده است لکن در تعریف آن می توان گفت :آن قالب ، ماهیت و رابطه ی حقوقی است ،که معرف حدود اختیارات و وظایف ایشان می باشد.

بر اساس یک نظر ، مدیران شرکت تجاری ، وکیل آن شرکت هستند ( ماده ۵۱ قانون تجارت ۱۳۱۱) ، طبق نظر دیگر مدیران نمایندگان آن شرکت می باشند.برخی دیگر از حقوق دانان مدیران را مستخدمان شرکت تلقی کرده اند و بالاخره عده ای از حقوقدانان ، آنان را به عنوان رکنی از ارکان شرکت محسوب کرده اند.

نظام راهبری شرکت ، مفهومی است که در چند دهه اخیر مورد توجه حقوقدانان و دکترین رشته مدیریت قرار گرفته است که ما توضیح مختصری از آن را در تحقیق خود خواهیم داشت.

در این نوشتار این چهار دیدگاه از منظر نظام های حقوقی ایران، فرانسه و انگلستان مورد مداقه قرار خواهد گرفت. البته بحث مفصل پیرامون موضوع مطروحه ،مستلزم تطویل سخن و خروج از ثغور این تحقیق می باشد که هدف ما آن نیست و به تبیین اجمالی ماهیت و مفهوم آن بسنده می نماییم. همچنین مفاهیم نظام راهبری شرکت ( حاکمیت شرکت ) در حقوق دو نظام حقوقی مهم انگلستان و فرانسهدر مقایسه با نظام حقوقی ایران، مورد تحلیل قرار خواهد گرفت.

برای دانلود متن کامل این مقاله به این آدرس رجوع کنید.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *