تحلیل تطبیقی ادغام فرامرزی شرکت های تجاری

امروزه جوامع ، سازمانها و بنگاههای تجارتی ،برای کاستن از زیان های ناشی از جریان جهانی شدن بازار های تجاری، و به تبع آن ،برقراری اصول نظام اقتصاد رقابتی و ادامه حیات خویش در شرایط جدید و محیط رقابتی ، از ابزار ها و ساز و کار های متفاوتی استفاده می کنند . یکی از نهادهای حقوقی مؤثر برای هماهنگ شدن شرکت ها با محیط رقابتی فعالیت اقتصادی و تجارتی، ادغام شرکت های تجارتی برای افزایش توان اقتصادی و قدرت رقابتی آنها است.

ادغام عبارت است از ترکیب دو یا چند شرکت تجاری که در آن غالبا واحد تجاری برتر ، واحد تجاری کوچک تر و انفعالی تر را جذب می کند و یا منجر به تشکیل شرکت مستقل و تازه ایی می شود.

در حقوق ایران و انگلیس ،تعریف ادغام به نحوی یکسان است . در حقوق انگلیس ،انواع ادغام عبارت است از :١-ادغام ساده  ٢-ترکیبی.

در حقوق ایران ،انواع ادغام : ١-ادغام یکجانبه ٢-ادغام دو یا چند جانبه نام دارند ،که این تقسیم بندی به ترتیب با ادغام ساده و ترکیبی سازگار است.

به تعبیر دکتر علی جهانخانی در مقاله زیر ،عنوان مبانی تئوریک و کاربردی تصاحب و ادغام شرکت ها ، در ادغام (merger  ) شرکت خریدار و شرکت هدف ،هر دو  به عنوان یک واحد کسب و کار ،ادامه فعالیت داده و شخصیت حقوقی شان ،حفظ می شود . لکن در ترکیب ( acquisition ) ،شخصیت حقوقی خریدار و هدف ،حذف شده و یک شرکت جدید راه اندازی می گردد .

در این نوشتار سعی ما بر آن است تا ثغر امکان مفاهیم ادغام و ترکیب شرکت های تجاری  فرای مرز کشورمان ، در حقوق انگلیس فرانسه و ایالات متحده آمریکا تبیین گردد ، و بصورت مختصر ،مقایسه ای اجمالی میان این نظام های حقوقی به عمل آید.

برای دانلود این مقاله بصورت کامل به این آدرس رجوع کنید.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *